Europavei 1 åpnet
Det var ordfører Kristina Hansen og styreleder i Den Norske Turistforening, Berit Kjøll, som avduket steinen som markerte startpunktet for E1. |
Tirsdag ble Europavei 1 (E1) åpnet. Det er en merket løype fra Nordkapp til Sicilia. Det var ordfører og styreleder i Den Norske Turistforening som avduket startpunktet for E1.
--Det er med stor glede vi kan invitere alle til å begynne her på Nordkapp og vandre 8 000 kilometer til Sicilia. Det sier Berit Kjøll, styreleder i Den Norske Turistforening, til Radio Nordkapp.
--Dette er en stor dag for frivilligheten. Jeg er veldig imponert og på denne ruta er det lagt ned 25 000 dugnadstimer, sier Kjøll.
Europavei 1 er oppdelt i 400 etapper.
--E1 består i Finnmark av fem dagsetapper. Det å begynne her kan gjøre noe med oss, sier Berit Kjøll.