
Arbeidsrettssak i Hammerfest tingrett
I kommunestyremøtet 10. september 2020 ble det vedtatt at Stig Kjærvik umiddelbart skulle starte i jobben som kommunedirektør i Nordkapp.
Det var 20 dager før engasjementet til fungerende kommunedirektør Einar Hauge gikk ut, og engasjementet gikk ut 30. september. Dette vedtaket var Hauge uenig i og derfor er det arbeidsrettssak.
--Spørsmålet for retten er om Einar Hauge ble avskjediget eller om det var en del av arbeidsgiver styringsrett. Hage ble fjernet på grunn av Nordkapp-saken og arbeidet med omorganisering. Han fikk ikke anledning til å forsvare seg før avskjedigelsen. Det sa advokat Anders Stenbrenden i innledningen til saken på vegne av Einar Hauge.
Rettssaken startet mandag klokken 9 og skal pågå til onsdag klokken 16. Det er Johanne Kristiansen ved Hammerfest tingrett som leder saken.
--Hauge går til rettssak for bare seks arbeidsdager. Han har brutt sin arbeidskontrakt med Nordkapp kommune, og har ikke lidd noe tap. Hauge hevder Nordkapp-saken og omorganiseringssaken er bakgrunnen for denne saken. Disse to sakene har ingen ting med ønsket å få en permanent kommunedirektør på plass så fort som mulig, sa Roar Bårdlund, Nordkapp kommunes advokat, i Hammerfest tingrett.