Mener samehets er et samfunnsproblem
Sametingsråd Runar Myrnes Balto. (Foto: Åse M. P. Pulk/Sámediggi)

Mener samehets er et samfunnsproblem

Sametingsråd Runar Myrnes Balto trekker frem Tromsø Idrettslag som et godt eksempel i arbeidet mot samehets.
Politikk
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 06.06.2022 05:30

Sametingsråd Runar Myrnes Balto (NSR) mener samehets er et samfunnsproblem i Norge. 

--Jeg er helt overbevist om at det ikke er ondskap som ligger bak det meste av samehetsen. Problemet er at folk i Norge vet for lite både om samer, samehets, samisk historie, fornorskningspolitikken og hvilke konsekvenser den enda har i dag. Det trengs et enormt kunnskapsløft i befolkninga, for folk i alle aldre, har Runar Myrnes Balto skrevet i et innlegg

Balto mener Tromsø Idrettslag (TIL) har satt et strålende eksempel ved å stå i spissen for prosjektet RomsaDál. De arbeider for å synliggjøre samisk språk og kultur på en positiv måte i Tromsø, og med det bidra til å normalisere det samiske i samfunnet. De drar med seg mange andre i byen, og samisk både synes og høres flere og flere steder.

Samehetsen er et nasjonalt problem. Riktignok merkes den mer i samiske områder, men resten av landet går dessverre ikke fri, har Balto skrevet i innlegget publisert i Radio Nordkapps portal. 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS