Vil ikke ha økt dødelighet for laks i kampen mot pukkellaks
Villaksen er en rødlistet art, og det er helt sentralt at de tiltak som iverksettes for å fange pukkellaks ikke fører til økt dødelighet for villaks og annen anadrom laksefisk som sjøørret og sjørøye. Det mener klima- og miljøminister Espen Barth Eide (Ap).
Det var Bård Ludvig Thorheim, stortingsrepresentant for Nordland Høyre, som stilte et skriftlig spørsmål til regjeringen om å tillate profesjonelt fiske med not og andre redskaper som bidrag i kampen mot pukkellaks i sesongen 2023?
--Vitenskapelig råd for lakseforvaltning (VRL) publiserte i januar en rapport om hvilke konsekvenser fiske etter pukkellaks i sjø med ulike garnredskaper kan ha for annen anadrom laksefisk. I rapporten fremkommer det at et ordinært sjølaksefiske, som i 2021, vil kunne ta ut cirka 19 prosent av pukkellaksen og cirka 25 prosent av villaksen. Maskevidden i vanlige lakseredskaper er imidlertid for stor til å fange pukkellaks effektivt. Et sjølaksefiske hvor det kun benyttes kilenøter med reduserte maskevidder vil kunne øke beskatningen av pukkellaks til 32-38 %. Dette vil imidlertid også øke uttaket av laks, der ca. 33 % vil bli fanget og drept, altså vesentlig høyere enn dagens beskatning. Beskatningen av sjøørret og sjørøye vil også øke betydelig ved bruk av kun redusert maskevidde. Det har klima- og miljøminister Espen Barth Eide skrevet i en del av svaret.
Barth Eide understreker at det ikke på noe tidspunkt har vært forbudt å fange pukkellaks i sjø. Tvert imot er fiskerne forpliktet til å ta opp den pukkellaksen de fanger i sjøfisket, ifølge klima- og miljøministeren.