Vil etablere nasjonalt politi treningssenter i Sør-Varanger
Hege Christin Bjørkmann, Finnmark Høyres førstekandidat til stortingvalget. (Arkivfoto)

Vil etablere nasjonalt politi treningssenter i Sør-Varanger

Finnmark Høyre vil ha nasjonalt treningssenter i Sør-Varanger.
Valg 2025
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 05.03.2025 23:30

På politiforum 28. februar kommer det frem at beredskapstroppen for fjerde år på rad har trent i Finnmark sammen med Finnmark politidistrikt og Jegerbataljonen ved GSV. 

Hege Christin Bjørkmann, Finnmark Høyres førstekandidat til stortingsvalget, sier at naivitetens tid er forbi. Beredskapstroppen trener på grensen til Russland fordi Russland utgjør den største trusselen mot Norges suverenitet. I dag mangler politiet et treningssenter i Finnmark. Hun sier at det bør være et treningssenter i Sør-Varanger hvor man bygger kompetanse og hvor politiet kan trene mer i arktiske strøk.

Bjørkmann fortsetter med at dette er viktig i nasjonens interesse og bør være en nasjonal prioritet i dagens sikkerhetspolitiske situasjon. Politiets beredskapstropp og andre innsatsstyrker i politidistriktene må være trent på å bistå Finnmark politidistrikt. Vi må huske at det er politiet som har ansvaret for grensen i dag og forsvaret vil overta ansvaret dersom vi havner i en krigssituasjon. Når man trener politiets styrker i Finnmark, så trener man også for situasjoner på Svalbard, ifølge Bjørkmann. 

Hun fortsetter med at det må bygges opp mer kompetanse på arktiske forhold og nye scenarioer. Russland er den største trusselen mot Norge og forsvaret skal og kan ikke løse alle oppdrag. Politiet må være rustet for en ny hverdag både på grensen til Russland og på Svalbard.

Bjørkmann forklarer at hun trekker frem parallellen til Svalbard på bakgrunn av at Norge har forpliktet seg til å ikke opprette militære befestninger på Svalbard. Da har politiet en enda større oppgave i skjæringspunktet mellom hva som er en militær situasjon, og hva som er politiets ansvar. Dette må vi være forberedt og ha øvd på, sier Hege Christin Bjørkmann i en pressemelding. 

Bjørkmann avslutter med at til syvende og siste handler dette om folk og kompetanse. Sensorer, gjerder og kameraer og all ny teknologi er viktig del av løsningen til en tryggere grense og det løfter Finnmark Høyre inn som forslag til Høyres landsmøte. Men det aller viktigste er de som må håndtere en situasjon. Vi må derfor sikre at politiet har tilgang på personell med nødvendig kompetanse. Det er en grunn til at beredskapstroppen trener i Sør-Varanger og Finnmark, og vi må legge til rette for mer av det, ifølge Hege Christin Bjørkmann. 

Får støtte av ordføreren i Sør-Varanger
Bjørkmanns forslag får støtte fra ordføreren i Sør-Varanger kommune, Magnus Mæland (H). 

--Jeg forventer at det er tilstrekkelig kapasitet og kompetanse i politiet ikke bare i Finnmark, men også i resten av landet for å bistå oss. Da må det trenes, og det må trenes her. For oss og for Svalbard, sier Magnus Mæland.






Annonse:
https://www.scandichotels.no/jobb?cntry=NO&ctgry=All&loc=Honningsv%C3%A5g&dept=All


Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS