Skal snakke om fly på landsmøtet
Jan Morten Hansen reiser fra Honningsvåg til Oslo, til landsmøtet i Arbeiderpartiet. (Arkivfoto)

Skal snakke om fly på landsmøtet

Valg 2025
Raymond Elde
Publisert : 01.04.2025 17:30

Denne uken er det landsmøte i Arbeiderpartiet i Oslo. Nordkapp-ordføreren skal snakke om fly. 

--Det må bli bedre flyruter, billigere og man må innføre beboerbevis, sier Jan Morten Hansen, ordfører i Nordkapp, til Radio Nordkapp. 

En flybillett Honningsvåg, Oslo, Honningsvåg koster i dag 18 415 kroner, der staten tar inn 2 979 kroner i avgifter på billetten. I tillegg kommer avgifter som flyselskapene betaler, uavhengig om flyet har passasjerer eller ikke. 

Flere og flere har flytilbudet som en av årsakene til at de flytter fra Honningsvåg. Det koster for mye å besøke familie, eller er vanskelig å reise til og fra Honningsvåg på grunn av manglende kollektivtilbud.

--Flytilbudet i Finnmark har ikke blitt som vi ønsket med halvering av flypriser. I Finnmark finnes det dessverre alt for mange dårlige eksempler på at det ikke fungerer, enn at det fungerer. Vi mener beboerbevis etter den spanske modellen er løsningen på utfordringene i nord. At den utredes nå er vel og bra, men den må innføres så snart som mulig. Derfor har vi lagt inn forslag om beboerbevis inn i programmet, sier Hansen. 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS