
Iversen mener vi må ha kontroll over fisken
Fiskeriene er selve ryggraden i mange kystsamfunn i Finnmark. Det er vår fremste naturressurs, vår historie og vår framtid. Likevel ser vi en politisk utvikling der stadig mer av forvaltningen av ressursene våre trues av overnasjonal styring og markedstenkning. Det mener Geir Iversen, stortingsrepresentant for Finnmark Senterparti.
--EU har tidligere protestert mot nasjonale krav om bearbeiding av fisk i opprinnelseslandet, og det finnes ingen garanti for at Finnmark i et EU-Norge vil ha mulighet til å stille krav om at fisken skal bearbeides her. Tvert imot – det kan bli umulig. For EU er fri flyt av varer, tjenester og kapital viktigere enn levende kystsamfunn, har Geir Iversen skrevet i et leserinnlegg.
Senterpartiet står for en politikk der nasjonale naturressurser skal være under nasjonal kontroll. Fisk er folkets eiendom. Det er fellesskapets ressurs – ikke en vare på markedet som hvem som helst kan hente ut og eksportere rå, ifølge leserinnlegget.
--Vi vil stille strengere krav til ilandføring, videreforedling og lokal verdiskaping. Vi vil styrke pliktsystemet og sørge for at fisken skaper arbeidsplasser der den fiskes. Det er ingen naturlov at råvaren skal forsvinne ut av landet og arbeidsplassene følge med, har Iversen skrevet i leserinnlegget.