
783 000 kroner i støtte
Tiltak som Sametinget støtter gjennom tilskuddsordningen reindrift, er tiltak som blant annet skal bidra til dokumentering av rein tatt av rovvilt og krisetiltak i reindrift ved ekstraordinære forhold.
Gjennom tilskuddsordningen reindrift, deler Sametinget ut 783 000 kroner i tilskudd til 14 ulike tilskuddsmottakere.
--Jeg er glad for at vi kan være med å støtte opp om tiltak innenfor reindrift, det er en av de næringene som daglig bidrar til å bevare språket og kulturen våres. Dette er også tiltak som vil effektivisere driften og lønnsomheten, som er ett av våre prioriteringer i år, sier sametingspresident Silje Karine Muotka (NSR) i en pressemelding.
Tilskuddsmottakere:
- Johan Anders Johansen Kemi: 69 000 kroner til å investere i termisk drone og termisk kikkert.
- Johan Ivvar N. Gaup: 65 000 kroner for å investere i dronepakke.
- Johnny Mathis Mikkelsen Sara: 30 000 kroner for innkjøp av termisk drone.
- Jovsset Thomas J. P. Sara: 41 000 kroner for å investere i termisk drone.
- Isak Thomas Henriksen Gaup: 43 500 kroner for investering av ekstraordinært driftsutstyr som diligense.
- Nils Johannes Hætta: 50 000 kroner til investering av plastikk fôrsleder for å kunne frakte fôr til reinflokken på lettest mulig måte.
- Utsi siida: 83 000 kroner til investering av høyslede med utstyr samt manuell silokutter.
- Anne Margrethe Gaup: 31 000 kroner for å investere i høyslede med motorisert høyspreder.
- Gaup Johannes Daniel: 40 500 kroner for å kjøpe termisk kikkert og drone.
- Hætta Berit Inga O.: mottar inntil 100 000 kroner for innkjøp av termisk kikkert, drone samt høyslede.
- John Ole O. Hætta: 52 500 kroner for kjøp av termisk drone.
- John Samuel P. Utsi: 81 000 kroner for innkjøp av høyslede samt manuell silokutter.
- Jovnna Mihkkal Utsi: 30 000 kroner for innkjøp av termisk drone.
- Mahtte Niillas Gaup: 66 500 kroner for innkjøp av termisk drone og termisk