Pressemelding

Finnmark fylkeskommune - 11.12.2024

Hedret fremragende innsats og talenter

På fylkestingets første dag ble det delt ut priser og stipend til dyktige og verdige mottakere fra Finnmark. 

 

Unge talenter tildelt idrettsstipend

– Finnmark fylkeskommune har gleden av å tildele idrettsstipend for 2024 til to fremragende unge idrettsutøvere, sa leder for hovedutvalget i kompetanse, Raymond Robertsen (H), da Erik Høyland Nordal og Sander Valle mottok årets idrettsstipend.

Begge mottakerne har utmerket seg både nasjonalt og internasjonalt, og viser stort potensiale for fremtiden. Stipendet de mottar er på 25 000 kroner hver, som en anerkjennelse for deres imponerende prestasjoner.

 

Erik Høyland Nordal (17 år)

Erik representerer Kirkenes Taekwondo Klubb og har allerede oppnådd betydelige resultater i Taekwondo. Han har sikret seg en 1. plass i sparring junior herre 65 kg-klassen i Norgesmesterskapet, samt en 3. plass i Europamesterskapet for lag i spesialteknikk, mønster lag og sparring lag.

 

Sander Valle (17 år)

Sander representerer Atletklubben 1954 Vardø i sumobryting. Han har vunnet ett sølv og to bronse i 77 kg-klassen under ERD Cup i Ungarn, samt bronse i Milano Open og gull og sølv i U18-klassen i Scottish Open.

 

– Fylkestinget gratulerer Erik og Sander med deres prestasjoner og håper at stipendet vil inspirere dem til å fortsette sin satsning innenfor sine respektive idrettsgrener. Vi ser frem til å følge deres videre utvikling og suksess, avsluttet Robertsen i sin tale.

 

Hederspris for fag- og yrkesopplæring

– Vi gratulerer Stig Nytun og Pål Johansen med deres velfortjente hederspris og takker dem for deres uvurderlige bidrag til fag- og yrkesopplæringen i Finnmark, sa Robertsen når han delte ut hedersprisen for fag- og yrkesopplæring.

Stig Nytun fra Kirkenes videregående skole og Pål Johansen fra Alta videregående skole, har begge gjort en solid innsats som fagopplæringskoordinatorer.

De har vært sentrale i å sikre læreplasser og øke andelen som fullfører yrkesfag i Finnmark. Begge har utviklet varige partnerskap med næringslivet og bidratt til fylkeskommunens systemer for oppfølging av lærlinger.

 

Næringslivsprisen: årets bedrift

Etter vurdering av to sterke kandidater valgte juryen å tildele næringslivsprisen «Årets bedrift 2024» til GSG AS.

 

– GSG AS utmerker seg med sin kombinasjon av innovasjon, bærekraft og samfunnsengasjement. De har investert i ny teknologi som VR-teknologi og 3D-printing, noe som har forbedret effektiviteten og kvaliteten på deres tjenester. Deres produksjonslokale i Kunes skaper verdier og arbeidsplasser i distriktene, sa fylkesordfører Hans-Jacob Bønå (H) i sin tale til vinnerne.  Videre fulgte han opp med:

– GSG AS har også implementert bærekraftige praksiser som resirkulering av plast, noe som har redusert deres miljøavtrykk betydelig. De er pionerer innen digitalisering, noe som har effektivisert prosesser og åpnet nye markeder,

 

Juryen for næringslivsprisen bestod av:

  • Innovasjon Norge Arktis: Berit Thuv
  • Nordkappregionen næringshage/Siva: Stig Hansen
  • Forskningsrådet: Bjørn G. Nilsen
  • Finnmark fylkeskommune: Hilde S. Bersvendsen

 

Fylkeskulturprisen

Forfatter og kunstner Máret Ánne Sara ble tildelt fylkeskulturprisen 2024. Prisen, som har blitt delt ut siden 1988, hedrer personer som har gjort en særlig innsats for kulturlivet i Finnmark.

Máret Ánne Sara, fra Kautokeino, er kjent både nasjonalt og internasjonalt for sitt arbeid med samisk kunst. Hun har vært en viktig nettverksbygger og tilrettelegger for kunstnere i Finnmark, og har satt samisk kunst og livet i nord på dagsordenen på en unik måte.

Máret Ánne Sara hadde ikke anledning til å være til stede for å motta prisen. 

Annonse:
Bransjeguiden

Siste nytt:



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS