Pressemelding

SMB Norge - 30.12.2024

- Næringslivet ønsker ny regjering

- Næringslivet ønsker ny regjering

30.12.2024 09:01:32 | SMB Norge | Pressemelding

I en spørreundersøkelse som er utført på vegne av SMB Norge svarer 7 av 10 at de ønsker Erna Solberg eller Sylvi Listhaug som ny statsminister. Kun 3 prosent svarer at de ønsker at Jonas Gahr Støre skal fortsette. 

SMB Norge /Johnny Syvertsen Fri bruk for media ved kreditering

SMB Norge, interesseorganisasjonen for små og mellomstore bedrifter, har fått Respons Analyse til å gjennomføre en spørreundersøkelse hvor man har telefonintervjuet 400 personer, de fleste daglig ledere, i bedrifter med over 20 millioner i omsetning. 

Nesten halvparten, 48 prosent, svarer at de ønsker Høyre-leder Erna Solberg som ny statsminister. Den nest største andelen, 24 prosent, er i kategorien «ikke sikker». Deretter kommer FrP-leder Sylvi Listhaug med 21 prosent. Det vil si at 69 prosent av de spurte i undersøkelsen ønsker enten Solberg eller Listhaug som ny statsminister etter valget til høsten.

– Det er helt tydelig at næringslivet ønsker en annen politikk og en ny regjering etter det kommende stortingsvalget, sier administrerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman. 

Statsminister Jonas Gahr Støre fra Arbeiderpartiet får kun 3 prosent støtte i spørreundersøkelsen, og ingen svarer Sp-leder og finansminister Trygve Slagsvold Vedum. 

- Tallene må være ganske nedslående for dagens statsminister, men bekrefter det inntrykket vi får når vi snakker med våre medlemsbedrifter. Dagens regjering har valgt å øke skattene og gjøre hverdagen vanskeligere for næringslivet, og det gir ikke tillit, sier Rytman. 

Feilmarginen i undersøkelsen er 3 til 5 prosentpoeng.

 
Annonse:
Bransjeguiden

Siste nytt:



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS