Pressemelding
Nytt samarbeid med Norsk Bonde- og småbrukarlag
Sametinget har i år tatt initiativ til å etablere årlige dialogmøter med Norsk Bonde- og Småbrukarlag.
18. mars ble det første dialogmøtet gjennomført på NBS sine kontorer i Oslo. Til stede var NBS-leder Tor Jacob Solberg, generalsekretær Anders Bakke Klemoen og sametingsråd Elisabeth Erke (Sp).
Dialogen med faglag lokalt, regionalt og nasjonalt er meget viktig, og utveksling av viktige saker innen jordbrukspolitikken, og utfordringene for næringen står sentralt på agendaen.
– NBS hadde lest grundig igjennom Sametingets innspill til jordbruksforhandlingene, og kom med gode innspill og tilbakemeldinger til Sametingets arbeid. Dette er tilbakemeldinger vi tar med oss videre i vårt arbeid for jordbruket, sier sametingsråd Elisabeth Erke.
Rovviltproblematikken og spesielt utfordringene rundt dokumentasjonskrav ble diskutert. Begge parter er enige om at det er behov for mer uavhengig kunnskap om bestandstall, og at krav til dokumentasjon av dyr tatt av rovvilt må bli enklere.
NBS var også opptatt av at man ser til de naturgitte forutsetningene når man vurderer hvilke typer produksjoner man ønsker å videreutvikle i Nord-Norge. Beitenæringen er særskilt viktig, og Troms og Finnmark har meget gode utmarksbeiter som bør være grunnlag for matproduksjonen.
Beredskap og forsyning av Forsvaret i nord var et naturlig tema gitt dagens urolige verdensbilde, og det er viktig at Sametinget er bevisst diskusjonen rundt innkjøpsavtalene i Forsvaret. Det diskuteres hvor kommandosenter for en ny brigade skal etableres i nord, og en slik etablering kan gi gode ringvirkninger for det samiske jordbruket og jordbruket i samiske områder, og samtidig må man se til at de er god dialog og å opprette gode kanaler, slik at Forsvar og beitenæringen kan fungere sammen.
I dag foregår det ingen videreforedling ved slakteriet i Karasjok, og man må se på mulighetene for å få til mer produktutvikling i fylket.
Melkeproduksjon ble også tatt opp og per i dag er kvotefyllingsgraden 87 prosent i Finnmark. Her er det altså rom for økning i produksjon framover.