Pressemelding
Uttalelse samferdsel E69 Olderfjord - Nordkapp
Nordkapp kommune vil jobbe for en oppgradering av E69 på strekningen Olderfjord - Nordkapp. Strekningen Olderfjord - Nordkapp er den eneste veistrekningen inn til Nordkapp kommune. Strekningen bærer personbiltrafikk, gods, fiskeprodukter til eksport og et stort antall besøkende til Nordkapp, både gående, syklende og kjørende.
Generelt er det behov for oppgradering og tiltak for å heve veistandard, ivareta trygghet og bedre “oppetiden” på strekningen, spesielt vinterstid. Strekningen er meget værutsatt og vi opplever at veien alt for ofte er stengt på grunn av rasfare. Dette isolerer befolkningen og hemmer næringslivet.
Nordkapp kommune er glad for investeringer gjort de siste 40 årene; FATIMA, Sortviktunnell, skredoverbygg i Ytre Sortvik og ny Skarvbergtunell. Disse prosjektene har gitt veibrukere både hevet veistandard og økt trygghet, men fortsatt gjenstår lange strekninger med behov for oppgradering og fortsatt er det flere usikrede skredpunkt på strekningen.
Ordningen med Skredtårn er testet ut på Arnøya i Skjervøy kommune med stor suksess. Skredtårn gjør at man kan “sprenge” ned store snømengder i rasutsatte områder. Dette er mye billigere enn tradisjonell snøsikring med skredgjerder. Nordkapp-platået er et globalt reisemål som tiltrekker seg besøkende fra hele verden. Alle kommer hit via E69. Vi mener derfor at strekningen fra Honningsvåg til Nordkapp må få en vesentlig oppgradering på veistandard, skredsikring, parkering for utfart, sykkelstier og tiltak mot varierende værforhold.
Nordkapp kommune krever nå at Statens Vegvesen prioriterer E 69, vi kan ikke vente i 40 - 50 år til hele strekningen Olderfjord - Nordkapp er trygg og holder moderne standard. Vi mener at hele strekningen skal være fullverdig to-feltsvei og ettersom antall syklende til Nordkapp er stort og økende bør det etableres sykkelsti der det er mulig. For å unngå stengt vei som følge av rasfare vil vi jobbe for at det etableres skredtårn på resterende skredpunkt på strekningen.