Pressemelding

Sametinget - 18.03.2025

Utvikling av tekst-til-tale-tjeneste

Gjennom tilskuddsordningen Dokumenteringstilskudd, har Sametinget bevilget 300 000 kroner i tilskudd til Internia AS.

Internia AS ønsker å videreutvikle Julevbágo, som i dag består av samtlige ordbøker for de samiske språk som Divvun har rettigheter til. Videreutviklingen består i å implementere tekst-til-tale-tjeneste funksjonalitet til ordbøkene.

Plattformen skal også bli enkel å bruke, hvor det er mulighet å høre uttale av enkeltord eller klippe og lime inn samiske tekster som skal leses opp.

– Dette er et fantastisk prosjekt, og er et stort skritt fremover for tilgjengeligheten av samiske språk! Vi trenger gode digitale verktøy for samiske språk, noe dette prosjektet vil bidra med, sier sametingsråd Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR).

– Prosjektet vil også kunne være en ressurs for alle som lærer seg samisk. Den vil gjøre det mulig for brukerne til å høre korrekt uttale og forbedre språkkunnskaper på en enkel og intuitiv måte, avslutter Nystad Storslett.

Julevbágo har tidligere oppgradert funksjoner som søk i samiske stedsnavn integrert med Kartverket og lemmasøk med Divvun. Samt gjort samiske ordbøker tilgjengelig som Divvun har rettigheter til.

Annonse:
Bransjeguiden

Siste nytt:



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS